Risperdal: Účinky, použití a kontroverze antipsychotika

 


Risperdal (účinná látka risperidon) je atypické antipsychotikum, které se používá především k léčbě schizofrenie, bipolární poruchy a podrážděnosti spojené s autismem. Byl vyvinut belgickou farmaceutickou firmou Janssen-Cilag a schválen k léčbě ve Spojených státech v roce 1993. Patří do skupiny druhé generace antipsychotik, která mají mírnější výskyt některých vedlejších účinků oproti dříve používaným lékům první generace, jako je haloperidol.

Risperdal působí především na receptory dopaminu (D2) a serotoninu (5-HT2), čímž ovlivňuje chemickou rovnováhu v mozku. Snižuje příznaky jako jsou halucinace, bludy, dezorganizované myšlení a poruchy nálady. Může být podáván ve formě tablet, perorálního roztoku nebo injekční formy s prodlouženým účinkem (Risperdal Consta), která se aplikuje jednou za dva týdny.

Mezi časté vedlejší účinky patří ospalost, přírůstek hmotnosti, úzkost, neklid, nespavost a problémy s pohybem. U některých pacientů se mohou objevit hormonální změny, například zvýšená hladina prolaktinu, což může vést k menstruačním poruchám, gynekomastii (zvětšení prsní tkáně u mužů) nebo poruchám plodnosti.

Risperdal byl také předmětem právních sporů a kontroverzí. Firma Johnson & Johnson čelila v minulosti žalobám kvůli údajně nedostatečnému informování o riziku gynekomastie a za nelegální propagaci léku pro neschválené indikace. V roce 2013 firma zaplatila více než 2 miliardy dolarů v rámci urovnání s americkým ministerstvem spravedlnosti.

Navzdory kontroverzím zůstává Risperdal důležitým nástrojem v psychiatrické léčbě. Jeho použití by však mělo být pečlivě monitorováno a přizpůsobeno individuálním potřebám pacienta s ohledem na možné vedlejší účinky.